Číslo na váze?
Počítání příjmu a výdeje?
Počítaní kalorií potravin?
Čísla. Každý je zná a každý z nich čte něco jiného. Jsou to obyčejná čísla, která nám dokážou změnit den i celý náš život. Přináší radost i smutek. Dnes se podíváme na čísla, která v této době mnoho lidí sleduje. Čísla, které všichni dobře známe : číslo na váze, čísla na chytrých hodinkách, čísla v kalorických tabulkách či na etiketách potravin. Zamyslíme se nad tím jakou moc nad námi mají a jak nás mohou lehce zmanipulovat. Právě tato čísla nás po delší době sledování často dostávají spíše k zhoršení našeho psychického zdraví, zhoršení naší sebelásky a sebedůvěry neboli vedou k správnému vnímání vztahu k sobě samému.
Číslo na váze neboli naše hmotnost. Děsíte se své váhy? Bojíte se na ni stoupnout? Hubnete a máte radost z úbytku na váze? Nic vám toto číslo neříká nebo ovlivňuje jakkoliv vaši náladu a chovaní? Uvědomte si svoji jedinečnost.Uvědomte si že, každý den se vám vaše váha může měnit. Mohli jste předešlí den vypít více vody, máte svůj den a problémy s hormony nebo jste třeba snědli více sacharidů, které na sebe vážou poměrně dost vody, atd.. To naše hlava ne vždy musí přijmout. Začíná se bát a mít strach.. Pokud máte nějaký cíl, nejčastěji to bude hubnutí, snažte se soustředit na jiné číslo než je číslo na váze. Važte se nejvíce jednou týdně. Raději si měřte vaše obvody těla. Sledujte poměr tuků a svalů na vašem těle a také celkový vzhled vaší postavy. Číslo na váze má být pouze nezbytnou informací, ne každodenním strachem! Neměřte si vaše číslo na váze, ale měřte si cenu vašeho života. Číslo na váze nevypovídá o tom jaký člověk skutečně jste.
Číslo na hodinkách je další známe číslo, které si dnes hodně lidí hlídá např. počet kroků, množství uběhlých kilometrů, počet spálených kalorií atd.. Ano, pohyb je pro člověka důležitý, do té doby, než se z radosti stane tvojí velkou starostí a závislostí. Jdi ven, běhej, cvič, tanči..Hýbej se! A to z radosti. Vyplav své endorfiny. Dělej to pro své zdraví. Nemusíš jít běhat, protože jsi "neuzavřela kroužek" na hodinkách. Pokud máš den, že se ti nic nechce, je to také v pořádku. Neznamená to ,ale že jsi k ničemu, že si něco zakážeš, budeš odpírat a mít výčitky ze snědeného jídla. Prostě i takové "lazy" dny jsou. Odpověz si : Proč sleduji čísla na hodinkách? Vážně bych šla dobrovolně cvičit, kdybych viděla, že můj dnešní pohyb byl dostačující ( číslo splněno/ kroužek uzavřen)? Ne, nešla ! Proč? Protože ti hodinky "řekli", že už nemusíš. Vidíš jen číslo, které když se vyšplhá do svého cíle, odpadne stres. Nebo už jsi tak daleko, že chceš toto číslo překonávat? Zamysli se jestli je to pro tvé tělo zdravé a jestli mu spíše neškodíš. I nadměrný pohyb není pro nás zdraví. Pamatuj, že regenerace je také důležitá. Nezapomínej své tělo odměnit za již odvedenou práci. Pod stresem či tlakem rozhodně sportem nevypustíš endorfiny (hormonu štěstí), ale zvýšíš vyplavování kortizolu (hormonu stresu). A kam odešla radost? Skus si sundat hodinky a jít sportovat jen tak. Sleduj, co to s tebou a tvým tělem udělá. Jak se potom budeš cítíš a jakou budeš mít náladu. Je to jiné než z hodinkami nebo ti to přijde stejné? Za vyzkoušení nic nedáš. Budu ráda, když mi napíšeš tvé pocity, postřehy. (Více o pohybu najdeš zde -> https://www.sara-slachtovska.cz/l/pohyb-sport-cviceni/)
Počítaní kalorií. Neustálá kontrola kalorií potravin na etiketách. Zapisovaní do kalorických tabulek. Vážení a hlídaní si hmotnosti potravin. Kalorické tabulky jsou dobré do určité míry, ale po nějaké době bychom je měli odstranit. Kdy je tedy používat a kdy bychom měli přestat? Používej je v začátcích, když ještě nemáš přehled o tom, co je vlastně kalorie. Jaké množství můžeš za den sníst. Mají tě naučit vnímat hranice vlastního těla. Pochopit nutriční zásady výživy. To, ale neznamená, že pokud sníš nějakou tu kalorii na víc nebo se nebudeš vždy na sto procent držet zásad "zdravé výživy" zkazíš si cíl nebo selžeš. Po nějaké době je určitě načase kalorické tabulky opustit. Život si chceme užívat. Nesmí tě omezovat! Nenechme se topit v neustálých počtech a strachu. (Článek na téma strach z jídla najdeš zde -> https://www.sara-slachtovska.cz/l/strach-z-jidla/).
Všechny již zmíněná čísla měj pouze jako informaci. Nenech se nimi ovládat či změnit sám/sama sebe.
Život je krátký na to, aby jsme mrhali náš čas omezováním se a neustálou kontrolou čísel.